Імпровізатор

Культура: новини, враження, інтерв'ю

* Враження Музика

Назгуль Шукаєва – Kyiv Art Sessions: I Believe

Фестиваль українського мистецтва Kyiv Art Sessions від українського культурного центру “Дом Майстер Клас” і благодійної організації Art Shield, який вже вдруге з успіхом пройшов (19-20 жовтня 2024 р.) у центральній частині Лондону в історичній будівлі The Old Sessions House, – за кількістю жанрів та знакових постатей є одним з найкращих прикладів культурної дипломатії. «Culture vs war – важливий і значущий проект, представлений на фестивалі, дав відповіді на численні запитання британців, зокрема, за що воюють українці у цій нелюдяній війни, сплачуючи надвисоку ціну»,  –  визначила засновниця культурного центру «Дом Майстер Клас» Ірина Буданська. Цей сенс, вочевидь, став сенсом всього Kyiv Art Sessions.  Концерт «I Believe» унікальної джазової співачки з Києва Назгулі Шукаєвої та її квартету за участі британських музикантів ставив фінальну крапку фестивалю. Промовиста назва надихнула Improvisator відшукати Назгуль ще по її дорозі додому  і заглибитись у  ті враження та емоції – аби ви також їх почули безпосередньо, з перших вуст.

Фото: Володимир Леуш

Лондон

«У мене неймовірні враження від концерту, бо організація була супер, зустрічали дуже добре. Прийшло дуже багато людей – вільних місць не було, деякі навіть стояли. Було очевидно, що на цей фестиваль чекали. На сьогоднішній день Будинок Майстер Клас представляє Україну на міжнародній сцені та підтримує музикантів,  які залишились в Києві. Величезна їм подяка!»

Безсмертний символ Махалії Джексон

«Програма називалася I Believe із пісні чорного госпелу I Believe, яку виконувала Махалія Джексон. Для мене це символічна госпел-тема, тому що вона говорить про те, що в цьому житті ми не одні, і нам завжди допомагають найвищі сили, Бог, і нам не можна втрачати надію, внутрішнє світло. І якщо ми падаємо, завжди потрібно вставати та йти далі. Бог завжди нас підтримуватиме за руки».

Фото: Юрий Грязнов

Музиканти і слухачі: точка зборки

«Для мене цей концерт був настільки морально та емоційно сильним, що коли я почала виконувати цю тему, не могла втриматися від ридання. Я ледве себе зупинила – і спочатку сказала глядачам, що ця пісня для мене дуже складна: завжди її переживаю з такою емоційністю, ніби весь біль на Землі збирається в одну точку і проходить у цей момент через усі наші серця.

Це відчувається як єдність зі світом – те, що нині переживає весь світ, те, що переживає Україна. Якщо в нашій країні йде страшна війна, і багато людей залишилися без будинків, то в кожній країні відбуваються якісь свої катаклізми, і люди скрізь страждають.

Але музика та творчість нас лікують! Вони нам кажуть, щоб ми не забували про те, що у нас є люблячий дух і душа, у нас є Бог, що любить, і ми ніколи не будемо одні, і завжди будемо в підтримці. І в один прекрасний момент, в одну мить на Землі зникнуть війни, хвороби, страждання. Ви ніколи не почуєте, як діти плакатимуть. І це буде рай, що настане на Землі. І він буде скоро – ми маємо в це вірити. Що більше віри, то більше сили».

Концерт «I Believe». Фото: Sophia Benediuk

Концерт: таємниці опорних конструкцій   

«Початок концерту для мене завжди буває складним. Звичайно, я хвилююся. Перші дві-три пісні завжди йде синхронізація з публікою, з простором, начебто ми одне одного починаємо впізнавати. Наче музиканти на сцені і глядачі тихенько починають придивлятися один до одного. А потім – з’єднуємось.

У середині ми ніби входимо до «точки вісімки» і входимо до точки балансу та гармонії, коли ми всі разом внутрішньо з’єднуємося в один світ. І всі концерти завжди закінчуються на такому емоційному піднесенні! І нажаль, жодне відео, особливо коли знімають на телефон, ніколи не відтворить того живого спілкування через музику, через звук, який відбувається на живому концерті. Саме цей момент і є єднання сердець у коханні. І я завжди дякую за це вищі сили та музику».

Історія знайомства від Назгулі Шукаєвої

«Я виступала в Лондоні з топовими музикантами! Піаніст (а ще клавесініст, композитор) Девід Гордон – один із найкращих джазових піаністів Британії.

Девід Гордон, концерт «I Believe». Фото: Sophia Benediuk

Він має записи на численних компакт-дисках, гастролював по всьому світу з різними групами, включаючи циганський гурт Zum, виступав із солістами світового значення – Найджелом Кеннеді, Ендрю Манзе, Крістіаном Тетцлафом, Даніелем Піоро, співаком Жакі Данквортом. Грав як соліст з Лондонським і з Норвезьким камерним оркестром. Його твори можна почути по радіо у Великобританії і за кордоном. Також із нами виступав наш земляк Антон Сізко, який уже багато років живе у Лондоні.

Антон Сізко, концерт «I Believe». Фото: Sophia Benediuk

І японський перкусіоніст, барабанщик Kōbō, який останні 30 років грає з різними R&B, фанковими та джазовими гуртами Великобританії. Його стиль – універсальність: класичний, джазовий, латиноамериканський та ритм-енд-блюз.

Kōbō, концерт «I Believe». Фото: Sophia Benediuk

Kōbō щойно випустив свій компакт-диск Handpan Dialogues і зараз працює з «сенсаціями британського фанку 80-х» – Junior Giscomb, David Grant, and Errol Kennedy  – The Funk Soul Brothers, а також із мозамбікською джазовою співачкою Maiuko».

Джаз на інших звукових частотах

«З цією командою ми вже зробили серію концертів у Лондоні, які завжди проходили дуже успішно та емоційно гаряче. Я для них як щось нестандартне, унікальне. Вони багато разів мені це говорили. Джазові музиканти люблять експериментувати із чимось новим для них, незвичайним. У моєму стилі до джазу можуть вплітатися звуки природи чи горловий спів, обертонні мелізми. І це вже інша частота звуків – звуки мають цілющу силу! Тому що музика може як вбивати, так і воскрешати наші душі.

Історія  нашої зустрічі  почалася з підтримки та пошуків українських волонтерів в Британії та мого давнього друга режисера Філа Стронгмана. Тоді він приїхав до України, щоб зняти унікальний фільм «Київ нескорений». Я була однією з героїнь цієї стрічки. Зараз – я в Лондоні, і Філ Стронгман – знову з нами поруч!

Девід Гордон, Антон Сізко, Філ Стронгман, Назгуль Шукаєва, Kōbō, Лондон, 18.02.2024

Історія знайомства від Phil Strongman, британського режисера фільму KIEV UNBROKEN

«Вперше я побачив Назгуль Шукаєву в Домі Майстер Клас у Києві в 2016 році. Такі музиканти, як Влада Бучко, вже почали особисто говорити мені про Назгуль.

Назгуль виявилася дійсно неймовірною – легендарне поєднання world music, джазових стандартів, шаманського вокалу та авторських пісень. І зараз, вісім років потому, вона повертає нам ту силу, ту оригінальність, ту вокальну енергію… І я продовжую вірити, що мені дуже пощастило зустріти її! Є тільки одна Назгуль Шукаєва – і тільки один такий – Nazgul Shukaeva Quartet».

Фінальна точка:  «I Believe»  

«Нам потрібно вірити у щось чи у когось. Такою є наша природа. Чим більше людей буде вірити у світло і любов, тим швидше ми наблизимо світле майбутнє не тільки для нашої країни, але й для всього живого на нашій планеті. Нам потрібна Віра. Там, де є віра, поруч кохання та надія. Нам не можна втрачати віру в себе, у найкраще майбутнє для наших нащадків».

YouTube-канал Назгулі Шукаєвої

Анна Архипова

Фото в заголовку: Володимир Леуш