Повернення до культурної спадщини України та ЮНЕСКО: відбулася світова прем’єра опери “Креонт”
Днями в залі Дипломатичної академії України відбулася закрита прем’єра – опера Дмитра Бортнянського “Креонт”, яка вважалася втраченою понад 200 років.
Дмитро Бортнянський – український бароковий композитор та співак. Свою першу оперу «Креонт» Дмитро Бортнянський написав у 25 років. Прем’єра відбулась у Венеції в театрі Сан-Бенедетто у 1776 році. Однак рукописна партитура твору зникла, і понад 200 років опера вважалася втраченою. Нещодавно рукопис знайшла Ольга Шуміліна, професорка кафедри теорії музики Львівської національної музичної академії, докторка мистецтвознавства в архіві бібліотеки Аджуда (Лісабон), де зберігаються музично-рукописні колекції португальського королівського двору.
11 листопада в залі Дипломатичної академії України, за підтримки Міністерства закордонних справ України, відбулася світова прем’єра, в концертному форматі, опери Дмитра Бортнянського «Креонт», за ініціативи народного артиста України Германа Макаренка, Kyiv Classic Orchestra та Національної музичної премії YUNA. Ця історична подія, відбулася під патронатом ЮНЕСКО, який особисто надала Генеральна директорка мадам Одрі Азулє, а також під патронатом загальноєвропейської федерації асоціацій Європа Ностра, що відповідає за збереження європейської культурної спадщини.
“Сьогодні війна йде не лише на передовій, зараз триває гібридна війна, коли наш сусід намагається знищити не тільки територію, а й нашу самоідентичність, культуру та духовність. Нам нав’язують диктат ідеології руського миру, але сьогодні ми повертаємо світу першу оперу, яка була заснована українським композитором Дмитром Бортнянським, творчість якого вплинула на розвиток не лише європейської, а й світової музичної культури. Наш проект – це внесок української музичної громадськості в боротьбу з російським агресором. Це внесок в культурну спадщину України, аби ми самі відчули та оцінили, які скарби світового рівня створював наш народ протягом багатьох століть та тисячоліть!” – розповідає ініціатор проєкту Герман Макаренко.
У світовій прем’єрі опери “Креонт” взяли участь: Національний президентський оркестр, Національна Заслужена Академічна Капела України “Думка” та найкращі солісти країни: Сергій Бортник – соліст Національної філармонії України, Ольга Фомічова – солістка Національної опери України, Данило Коток та Станіслав Пащук – солісти Київського муніципального академічного театру опери та балету, Маргарита Білокіз – лауреатка та дипломантка міжнародних конкурсів, Ольга Шадріна-Личак – соло на клавесині, завідувачка кафедри старовинної музики. Диригентом-постановником виступив Герман Макаренко.
Під час брифінгу ініціатор проекту Герман Макаренко та музикознавиця Ольга Шуміліна отримали від Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій свідоцтво про державну реєстрацію авторського права на твір – аранжування опери “Креонт” Дмитра Бортнянського. На початку події з привітальним словом виступили: заступниця міністра закордонних справ України Мар’яна Беца, заступник генеральної директорки ЮНЕСКО з питань культури Ернесто Оттоне, генеральна секретарка Європа Ностра Снежка Куедвліг-Михайлович та директор Дипломатичної академії України при МЗС України, надзвичайний та повноважний посол Геннадій Надоленко.
Першими глядачами закритої світової прем’єри стали понад 200 поважних гостей, серед яких іноземні посли, що відповідають за культурний обмін України та світу, уповноважені особи та дипломати. Нова інтерпретація опери Дмитра Бортнянського “Креонт” повертається в культурну спадщину України. Наступним кроком стане презентація на міжнародних культурних майданчиках в усьому світі, Євросоюзі, ЮНЕСКО та видання комплекту нотного матеріалу.