Тиждень, що завершується, приніс цілу низку добрих новин з Парижу для української культури . Перша леді України Олена Зеленська на своїх сторінках в соцмережах докладно відзначила всі ключові події.
“Українська опера на сцені славетної Метрополітен-опери. Та ще й сучасна, написана сучасним композитором.
На нашій минулій зустрічі-знайомстві з генеральним менеджером цього провідного театру США Пітером Гелбом ми тільки почали обговорювати цей проєкт. А нині Метрополітен-опера вже відібрала кандидата серед українських композиторів. Це колосальна можливість для них і для всього українського мистецтва. Бо наше мистецтво має жити й розвиватися попри російські намагання знищити його.
І саме Метрополітен-опера, її керівник із першого дня вторгнення багато роблять для того, щоб українське мистецтво жило: від надання сцени українським виконавцям і концертів на підтримку України до створення Ukrainian Freedom Orchestra, яким диригує Кері-Лінн Вілсон, однодумниця й дружина Пітера Гелба. Маю честь нині патронувати цей оркестр і готова продовжувати.
Цього року перші українські музиканти вже пройшли стажування в Метрополітен-опері.
Понад 1711 українських культурних об’єктів пошкоджені, зруйновані, пограбовані ворогом. Але натхнення й бажання творити, бажання допомогти не зруйнувати! Україна звучить і звучатиме у світі завдяки таким друзям, як Метрополітен-опера».
Посмотреть эту публикацию в Instagram
«Мала нагоду в Парижі побачитися з вірними друзями України – генеральним директором нью-йоркської Метрополітен-опери Пітером Гелбом і його дружиною Кері-Лінн Вілсон, керівницею Ukrainian Freedom Orchestra. Подякувала за проєкти, які втілюємо разом, і запросила долучитися до відновлення українських культурних об’єктів, зокрема оперних і драматичних театрів».
Посмотреть эту публикацию в Instagram
«Якщо спитати нині в багатьох європейців, що вони знають про Україну не з новин, а з книжок, зі сфери культури – яких наших класичних художників, письменників, – напевно, це буде складне запитання.
Прикро, що світ починає дізнаватися більше про українську культуру й наш внесок у світовий здобуток лише через російський напад. Але добре, що таки дізнається. Бо наша культура доводить: ми є, завжди були й будемо, хоч би як хотіла та хоче привласнити нас знову імперія. 🇺🇦
Ми раді відкрити сьогодні в Парижі представництво Українського інституту. Це головна установа культурної дипломатії України. Rima Abdul Malak, міністерка культури Франції, Володимир Шейко, генеральний директор Українського інституту, Карін Ролан, заступниця мера Парижа з культури, Emine Dzheppar, перша заступниця міністра закордонних справ України”.
“Відкриття представництва у Франції є свідченням стратегічного значення культурної взаємодії між країнами. Франція завжди була важливим партнером України, зокрема в контексті національної безпеки та євроінтеграції. Утім французи мало знають про українську культуру та історію, сприймаючи їх через призму російської інтерпретації. Настав час це виправити.
Французьке представництво Українського інституту тепер друге в ЄС (після того, що вже діє в Німеччині). Дякуємо Open Society Foundations, яка забезпечила підтримання обох цих філій.
Український інститут стане містком для діалогу між нашими культурами, митцями, науковцями та просто небайдужими людьми. Майданчиком для презентації України через концерти сучасної та класичної музики, кінострічки, твори літератури, дискусії та обговорення – усе, що зможе нарешті розказати про нас правду.
І ось уже перший крок нового партнерства: сьогодні вранці підписано меморандум між Українським інститутом та Sorbonne Université. Це шлях до українських студій, лекцій, вивчення україністики в цьому легендарному закладі.
Час імперій минув. Безпрецедентна увага світу до України відкриває нові можливості для культурної дипломатії між Україною та Францією і повертає українську культуру як вагому й невід’ємну складову частину європейської культури. Саме заради цього борониться нині Україна й уся наша культура».
Посмотреть эту публикацию в Instagram
“Відкриття представництва Ukrainian Institute – Український інститут у Франції. Надзвичайно важлива подія для нашої культурної дипломатії. Бо вона про те, як Україна вибудовує та зміцнює звʼязки зі своїми друзями: мовою культури, мовою гуманізму. Через відкритий діалог між митцями розповідає про те, ким ми є історично та за які цінності боремось. Дякую всім причетним і маю за честь прилучитися до події”.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Довідка:
Автором музики української опери на сцені славетної Метрополітен-опера стане український композитор Максим Коломієць. Автором лібретто, в якому йдеться про викрадення росіянами українсьих дітей, є американський драматург Джордж Брант. Цей унікальний творчий тандем готується представити прем’єру в театральному сезоні театру 2027/28.