23 листопада о 19:00 на 1+1 Україна відбудеться премʼєра серіалу “Батьківський комітет”. Це історія про українців, які протистоять примусовій депортації дітей із тимчасово окупованих територій до росії. Доньку головної героїні Оксани, яка перебуває в так званому оздоровчому таборі в Криму, можуть примусово депортувати до росії. Під прикриттям діяльності батьківського комітету разом з іншими батьками, ризикуючи власним життям і свободою, жінка намагається зупинити депортацію дітей зі свого окупованого міста на лівому березі Дніпра.
Вчора, 21 листопада, відбувся допремʼєрний показ “Батьківського комітету”. Першими серіал побачили уповноважена Президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук, співзасновник фонду Save Ukraine Микола Кулеба, громадська активістка з міста Херсон, педагогиня, вихователька Нагороджена орденом «За мужність» ІІІ ступеня Олена Наумова. Один з тих, хто був примусово вивезений до табору відпочинку та зміг повернутись Ростислав Лавров. Дівчина, яка врятувала свого молодшого брата з депортації Ксенія Колдін. Актори серіалу Надія Хільська, Олександр Печериця, Олег Савкін, Сергій Журавльов.
Після перегляду відбулася дискусія, присвячена проблемі примусової депортації українських дітей. Модераторкою заходу стала – ведуча ТСН на “1+1 Марафон” Марічка Падалко. Спікери підкреслили масштаби цієї трагедії та розповіли про складний процес повернення дітей додому.
Уповноважена Президента з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук зазначила, у росії щодо вивезених з України дітей діє чітка, заздалегідь заготовлена методичка. Після повернення діти часто розповідають одні і ті самі речі про поведінку “вихователів”, що свідчить про систематичну маніпуляцію їхньою свідомістю.
“Через один і той самий час їм казали, що додому вже не поїдеш, і що вони не потрібні батькам. Починаються індивідуальні поїздки, прогулянки містом один на один з вихователями спеціальних закладів, які потім настільки промивають мізки, що діти не можуть згадати, про що говорили протягом години чи двох. Якщо уважно подивитись на це, то в кожному випадку можна чітко прослідкувати одну і ту саму лінію поведінки. Це свідчить про те, що росія вчиняє систематичний, добре спланований злочин”, – зазначила Дарʼя Герасимчук.
За інформацією уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, станом на листопад 2024 року росія примусово вивезла 19 546 дітей. Ця цифра не остаточна, адже підрахунок ускладнює, зокрема, те, що частину з них перевозили не в росію, а на окуповану територію України, яка досі залишається непідконтрольною. Як зауважив Микола Кулеба, за його підрахунками, за 10 років війни в Україні було втрачено не менше півтора мільйона дітей, які опинилися на окупованих територіях та в росії, були депортовані. Повернення дітей — надзвичайно складний процес. Микола Кулеба зазначив, майже всі діти, які були депортовані, чи то наразі в сімʼях, вони отримали російські паспорт. Як поділився співзасновник організації Save Ukraine, що займається поверненням дітей з окупованих територій, іноді це єдиний шанс на порятунок і можливість повернути депортованих осіб в Україну.
“Більше того, ми нещодавно повернули одну дитину, і для цього нам довелося сприяти отриманню нею російського паспорта. Без цього вона просто не змогла б покинути окуповану територію. Окрім цього, їх змушують казати клятву, когось змушують співати гімн росії і знімають це на телефон. ФСБ проводить допити на детекторі брехні практично з кожним, хто намагається повернутись в Україну”, – розповів Микола Кулеба під час дискусії.
Під час дискусії спікери зазначили, важливо не забувати про проблему примусової депортації українців. І серіали у цьому гарний інструменти. Продюсерка серіалу Тетяна Шуліка розповіла, що робота над “Батьківським комітетом” включала ретельний підбір сценарію та консультації з людьми, які пережили це. Команда серіалу прагнула як можна точніше передати важливість теми.
“Сподіваюся, що завдяки художньому контенту світ зможе більше дізнатися про Україну. Адже від новин люди справді втомлюються, перемикаються — це правда. І документальне кіно не кожен наважиться дивитися. А художній контент зазвичай сприймається легше, бо він має розважальний характер, і потім вже, коли занурюєшся глибше, розумієш, що там немає розваг. Я сподіваюсь, що наш продукт допоможе більше розказати про цю жахливу трагедію, яка прямо зараз відбувається”, – розповіла Тетяна Шуліка.
Ксенія Колдін, дівчина, яка врятувала свого молодшого брата з депортації, зазначила, що серіал відповідає дійсності і команді серіалу вдалось досягти поставленої мети. “Прониклася знову, згадуючи ці всі моменти, емоції. Я завжди, коли чую про окупацію, деокупацію, знову мурашки по шкірі, особливо розуміючи, що ти це все пережив”.
Головну антагоністку зіграла Надія Хільська. Чоловік акторки Олексій Хільський загинув на фронті. Цікаво, що у “Батьківському комітеті” героїня Надії – керівниця міським відділом освіти, що отримала свою посаду шляхом доносів та зрадництва. Акторка розповіла, чому зіграла колаборантку.
“Хтось же має грати негативних персонажів. Вони повинні існувати, щоб відтіняти добро. І, тим більше, ми з режисером Павлом Тупіком, хотіли створити персонажа, який не є просто злом заради зла. Це людина, яка не змогла. Яка здалась. Вона просто жила в тих обставинах, які були, і виживала”, – розповіла Надія.
Режисер – Павло Тупік, сценаристка – Тамара Молоткова, оператор-постановник – Андрій Шкір, виконавчі продюсери – Ілона Гребенюк, Андрій Пушкарьов, продюсерка – Тетяна Шуліка.
За матеріалами 1+1 Україна