Імпровізатор

Культура: новини, враження, інтерв'ю

* Враження Слово

Сім цікавих фактів про Нечуя-Левицького від української письменниці Олени Захарченко

Зараз я вам розкажу “сім невідомих фактів” про Нечуя-Левицького:

Він придумав Проню Прокопівну і Голохвастого.

Він детально описав сільське самоврядування початку 19 століття, виборного священника, якого громада вибирала серед синів покійного батюшки, і як це було зламано.

Він описав нам детально весь Київ, і це був не руско-офіцерській – з трійками, баринями та шубками, – а щиро-український Київ з Подолом, з либідськими мочарами, з перекупками з Вишгорода, що припливали на базар човнами. Розказав про те, що частина парку на Володимирській гірці називалась “дитяча”, там були тільки няньки та діти, їхні ігри, вічний лемент. Або про те, що в Києво-Могилянській академії ще в 19 столітті зберігалась зала для вистав, яка називалась “вертеп”, але вистав вже не було, туди бігали випивати студенти, або ночували гості.

Він описав маргінальне київське дно – шахраїв різних мастей і їхні шахрайські схеми, злиднів-прохачів, і як вони працюють, і схеми обману, і росіян, які були там найбільші злодії.

Він показував жінок не пасивними стражденницями, а активними, підприємницькими, вільними, і навіть якщо все було зле, в них в житті вони знайдуть вихід.

Він дуже детально показав русифікацію, Інститут Благородних дівиць, де всі “класні дами” стогнали, що розносять культуру на тупі аборигени. Показав старих багатих дідичів-панів, українців, їхні старі будинки на Липках і їх діток, які вже шваргочуть по-московськи.

Він був чудовим психологом, прекрасно розумів людей – можливо, школа старих українських священників, що вчились вдома в старших і працювали народними психологами.

Іван Нечуй-Левицький. Худ. Іван Труш, 1900 р.

І восьмий факт: день народження Івана Нечуя-Левицького – 25 листопада.

Олена Захарченко

Довідка:

Олена Захарченко працює у сфері літератури та журналістики, авторка  романів “Вертеп” та “Третя кабінка – Лос-Анджелес”. Отримала премію Олеся Гончара за збірку новел «Юрба», премію дитячого журі «Волохатий олівець» за дитячу книжку «Хутір», відзнака БараБука “найкраща підліткова книжка 2022” за “Метро до темного міста”, короткий список премії «Книга року BBC» 2023 за книжку «Тільки не гавкай!».