У кінопрокат вийшла нова українська стрічка “Редакція”, яку вже презентували на кількох міжнародних кінофестивалях. Фільм розповідає про роботу редакції газети під час місцевих виборів. Про зйомки, головну ідею та задум “Ранку Вдома” на каналі «Дім» розповів режисер Роман Бондарчук.
«Це кіно про Юру — молодого науковця, співробітника музею природи в маленькому південному містечку, який вирушає на пошуки бабака. Замість бабака хлопець стає свідком підпалу лісу: він робить фотографії підпалювачів і приносить їх у місцеву газету, щоб допомогти спіймати винних. Проте, випадково хлопець починає працювати в цій газеті: йому пропонують займатися соцмережами, і далі починається “круговерть” газети під час місцевих виборів», – розповідає Роман Бондарчук.
Головну роль у фільмі зіграв журналіст Дмитро Багненко. Він давно цікавився професією актора та експериментував у Херсонському театрі, але з режисером він познайомився саме як з журналістом херсонської газети “Вгору”. «Коли ми вирішили знімати фільм про редакцію, разом із Дмитром записували інтерв’ю з місцевими журналістами та людьми, які називали себе політичними консультантами. Ми обговорювали почуте, він ділився історіями зі свого життя. Поступово ми стали друзями, і тоді я зрозумів, що частково Дмитро і є нашим екранним персонажем Юрою», – розказав режисер.
В основу фільму лягли реальні спогади творця, адже він колись сам працював фотографом у місцевій газеті: «Наприклад, випадок з відкриттям газової труби перед виборами: коли зібрали журналістів, повезли їх, перерізали стрічку, а потім виявилося, що село вже давно з газом, а сама труба — це просто закопаний у землю вентиль. Багато подібних історій показухи. Або — на місцевих виборах кандидати танцювали перед виборцями: хто чечітку, хто циганочку. Вони змагалися в тому, хто краще станцює, а не в тому, хто краще пообіцяє. Ми брали такі спостереження, які і лякали, і смішили, і намагалися побудувати на їх основі наскрізну історію, щоб глядачі могли подивитися на це з дистанції: посміятися і подумати, чому це стало можливим».
У лютому 2022 року фільм був вже наполовину змонтований, але один жорсткий диск залишився в окупованому Херсоні. З початком повномасштабного вторгнення команда призупинила роботу над фільмом і перші місяці не знала, чи варто продовжувати. Але жорсткий диск вони повернули після окупації Херсону і плавно повернулися до роботи.
Не обійшлося у фільмі і без імпровізацій. «Наприклад, чоловік з масовки, який мав зіграти голову села на відкритті газопроводу, а виявилось, що він гарно читає поезії. Він почав читати нам вірші Тараса Шевченка абсолютно не підготовлено, і ми залишили це в фільмі. Це було пафосно та урочисто», – розказав Роман.
Світова прем’єра стрічки відбулася на 74-му Берлінському міжнародному кінофестивалі, на якому критики визначили жанр фільму як сатиру. «Зазвичай автори не думають заздалегідь: ось ми збираємось знімати фільм, і це буде саме сатира. Тому добре, що вони чітко сформулювали це одним словом, з чим цілком можна погодитися. Ми отримували лише підбадьорення, підтримку та впевненість у тому, що українці заслуговують на ці зміни і на те, щоб жити краще», – підсумував режисер.
Повне інтерв’ю:
За матеріалами ДП МПІУ