Імпровізатор

Культура: новини, враження, інтерв'ю

* Новини Кіно

Прем’єра проєкту «Сковорода. Квіти екстазу» на каналі «Дім»

У суботу, 18 листопада, о 21:00 в ефірі каналу «Дім» відбудеться прем’єра документального проєкту «Сковорода. Квіти екстазу», який розкриває метафізичну сторону буття філософа, його аристократизм та доброту, розповідає  маловідомі факти з біографії Григорія Савича. Автором сценарію став сучасний український письменник Любко Дереш.

Про власне дослідження постаті Григорія Сковороди, пошук експертів та роботу над фільмом Любко Дереш розповів в інтерв’ю ведучим «Ранку Вдома» на телеканалі «Дім» Ірині Хоменко та Костянтину Октябрському. Гість програми зауважив, що «формула Сковороди» – шукати істину в собі і опиратися на себе, також є формулою стійкості для нашої країни.

«Українська культура досить довгий час перебувала під загрозою, не завжди вона була забезпечена державністю, і українська культура вчилася виживати навіть тоді, коли це було робити дуже важко. Григорій Савич жив саме в такі часи, після Козаччини, коли Росія згортала всі українські самочинні інституції. А Сковорода знайшов секрет того, як залишатися собою, коли навколо немає речей, на які ти можеш опертися. Ця його формула: “Пізнай себе, шукай опору в самому собі, шукай істину в собі” — це є формула стійкості для України. Це те, що мало запит впродовж всієї нашої історії, практично», – говорить Любко Дереш.

Гість «Ранку Вдома» зазначив, що перевірену інформацію про Григорія Сковороду знаходити дуже складно, бо залишилось дуже мало документів. Сьогодні історики сперечаються навіть з приводу того, в якому році він народився. І все ж дослідники розуміють, що Григорій Савич не зовсім той філософ, про якого розказували у школі і образ якого створили ще за радянських часів.

«Григорій Сковорода був родом із заможної сім’ї. Він був надзвичайно освіченою та елегантною людиною. Він дуже просто жив, але цінував якість речей. Наприклад, в нього був дуже дорогий годинник. Він не цурався якісного одягу, дорогих музичних інструментів. Любив куштувати сир пармезан, але зовсім поруч слідував аскетизм. Коли він їв, наприклад, раз в день після заходу сонця. Дуже рано вставав, мало спав, весь час присвячував письму, творчості, листуванню, молитві», – розповідає письменник та автор сценарію фільму «Сковорода. Квіти екстазу».

Також Любко Дереш наголосив, що творці фільму прагнули розкрити метафізичну сторону Григорія Савовича, яка досі залишається майже недослідженою.

«Ми знаємо, що в його біографії було кілька цікавих дуже досвідів: видіння, сни, які скерували життя. Ми вирішили зробити дослідження саме цього аспекту. Тобто історія внутрішнього шляху і внутрішніх перетворень Сковороди. Дослідження відбувалося за допомогою цілого кола експертів […] Напевне, найбільше моє здивування і разом з тим якесь підтвердження внутрішнє у цій таємниці Сковороди полягає в тому, що найбільше творів він написав саме після того, як пережив досвід богоспілкування», – зауважує Любко Дереш.

Повністю інтерв’ю з Любко Дерешем:

Проєкт «Сковорода. Квіти екстазу» реалізував Premier-Media Films за підтримки Українського культурного фонду.

Дивіться прем’єру «Сковорода. Квіти екстазу» цієї суботи о 21:00 в ефірі та на сайті телеканалу «Дім».