Імпровізатор

Культура: новини, враження, інтерв'ю

* Враження Музика

Un Ryu: Я грав для дітей, які загинули під час цієї війни

Нещодавно я грав «Сакуру». Це японська пісня, я її грав для дітей, які загинули під час цієї війни.

Були такі діти, які загинули з батьками, хтось у матері під її серцем, так і не побачивши цього світу. росія багато вбила діточок. Ці діти не побачать цю весну та й інші. Для них хай буде весна у Всесвіті назавжди – такі думки я відчував, направив їх, бо це не була вже просто «Сакура», це була моя особлива молитва для них.

А потім через певний час – можливо пройшло пів години, не можу сказати, – я взяв флейту, і було відображення іншої музики. Я назвав це «Аве Марія»/ Ave Maria – подібно тому, що співають у храмах католицьких, чи ще десь, можливо, у якісь особливі дні, я не знаю. Потім я зрозумів, що це – від Всесвіту чи від тих, можливо, дітей  – їхня промова.

Фото: Eleonora Trivigno

Так, це буддійська флейта, флейта сякухаті, через яку я звертаюся до сусідів-“християн”, що прийшли вбивати християн. Це японська бамбукова флейта (яп. 尺八】, しゃくはち), на якій грають у дзен-буддійських храмах, грають старовинну музику буддизму. Музику, яка народжена у молитві, у духовній практиці. Це виходить за межі поняття музики – це музика природи, вона торкається глибини душі.
Флейта, яка пройшла крізь час та простір.

З дітьми дитячого будинку. Фото з архіву Un Ryu

Зараз у моїй країні війна. У цей воєнний час, коли росія почала війну проти України, я ще більше почав бачити серцем сякухаті, його гармонію і тишу. Я навіть не міг грати в перші дні війни, тому що практика сякухаті вже несе в собі мир, а коли будинки руйнуються ракетними ударами, і це так близько, що все небо гримить – починаєш ставати ще більш мовчазним. Війна забрала нашу тишу. Але через деякий час я зіграв «Чоші», і це було дуже обережно, я боявся порушити тишу. А потім зіграв «Тамуке» для всіх мертвих, чиї душі блукають, як тіні по землі, я відчув, що вони ще не мають притулку.

Мої плани на майбутнє чи проекти? Їх не існує. Війна внесла певні корективи у свідомість. Цінності змінилися ще більше. Головною цінністю є життя людини і те, як вона це життя проживає. Тому, можливо, ця нова мелодія і є молитовна Ave Maria, а не інша якась музика, бо на цій землі християн більшість.

Майстер-клас з учнями. Фото з архіву Un Ryu

Цей запис був миттєвий, без повторень, тут чутно дощ і ще щось, бо це наживо було. Запис я надіслав талановитому учневі Юрію Гергелю, який допомагає мені у різному, і він зробив цю мелодію з таким відео – де ця мелодія флейти і краплі дощу. Дощ був такий, який зараз за вікном, тому його чутно. І там у відео є його малюнок Тієї, що несе любов, до якої співають у храмах. Так, це вдячність Всесвіту. Я грав. Але стан був дивовижний, бо у серці були всі ті діти.

Але я не маю права тримати це для себе, бо і часу немає – це для всіх нас, для всіх у цей час. Хай лунає.

Відео: Юрій Гергель

Фото у заголовку: Сергій Савченко

Довідка:

Володимир Лазуткін (буддійське ім’я Ун Рю /Un Ryu  雲龍 ) – виконавець, викладач музичного мистецтва гри на японській флейті сякухаті в Українсько-Японському центрі КПІ ім. Ігоря Сікорського, м. Київ. Майстер створює власноруч флейти сякухаті, навчає мистецтву в Україні та за її межами. Митець, поет, учасник багатьох сольних концертів, майстер-класів, різножанрових творчих проєктів: музичних, театральних, перформансів тощо.

“Каліграфія”. Фото з архіву Un Ryu

Його вчитель Ejun Iechika 慧純 проживає в м. Кіото, Японія, де молиться за Україну і за мир в усьому світі.

Un Ryu брав участь у міжнародних політичних зустрічах, в поїздках на схід України за підтримкою міжнародних організацій для реабілітації та стабілізації громад на сході України.

Відкриття парку Кіото в Києві, 2024 р. З тодішнім повноважним послом Японії в Україні Мацуда Кунінорі. Фото з архіву Un Ryu

Випустив сольний музичний альбом “Futaiken Reibo” на відомій українській музичній студії
звукозапису “На Хаті Рекордз”.

Друкувався у професійному японському журналі  «Традиційна японська музика»  邦楽 ジャーナル   – з інтерв’ю під час повномасштабного вторгнення росії в Україну.

Фото з японського журналу «Традиційна японська музика» 邦楽 ジャーナル

Ютуб канал Un Ryu