У сьогоднішньому огляді книжкових новинок – історична українська література.
«Україна. Від первісних часів до сьогодення», Сергій Жуков, Марія Тахтаулова
Видавництво «Ранок»
Ілюстрації: Женя Міронюк
Опис від видавництва:
Це оновлене видання бестселера видавництва «Ранок». «Україна. Від первісних часів до сьогодення» — історичний путівник, що відправить допитливих українців у подорож довгим шляхом розвитку нашої країни.
Книжка розповідає про перших людей на українських землях, про поселення давніх слов’ян, про князів, козаків… і так аж до президентів. У цій мандрівці читачі дізнаються також про знакові місця, культурну спадщину та досягнення українців у різних галузях.
Що нового:
Події повномасштабної війни, волонтерський рух і героїчні історії наших днів.
Перші роки Незалежності: злети, виклики та цікаві деталі, як-от кравчучка та «Шоу довгоносиків».
Легкий, захопливий формат, щоб дітям було цікаво читати й запам’ятовувати важливе.
“Під булавою гетьмана. Права і вольності Гетьманщини в умовах імперського підневолля”, Віктор Горобець
Видавництво Кліо
Опис від видавництва:
Книга розповідає про одну з найяскравіших і водночас найдраматичніших сторінок вітчизняної історії ― виникнення й становлення ранньомодерної Української держави (Гетьманщини) та більш як столітню боротьбу за її збереження, захист від намагань Московського царства, згодом Російської імперії, обмежити її суб’єктність, уніфікувати самобутні державні порядки до загальноімперських зразків та, врешті, ліквідувати загалом. Дослідження базових параметрів української державності ― організації влади й самоврядності, економіки й соціальності, моделей територіального устрою й адміністрування ― дає змогу оцінити ефективність моделі державної самоорганізації, що постала на теренах козацької України у результаті революції середини XVІІ ст., та аргументовано відповісти на запитання, наскільки органічно ця держава вписувалася в загальну структуру станових держав ранньомодерної Європи.
Книга адресована науковцям, викладачам, студентам, а також усім, хто цікавиться історією України та історією українського державотворення в ранньомодерну добу зокрема.
“Як Україна ставала українською. Громадсько-політичне життя на підросійській Україні ХІХ – поч. ХХ ст.”, Ігор Гирич
Видавництво Кліо
Опис від видавництва:
Ця книжка присвячена суспільно-політичному життю підросійської України на зламі ХІХ і ХХ ст. Автор висвітлює історію українського національно-визвольного руху того часу, розглядає його на тлі інших національних рухів Центрально-Східної Європи, змальовує боротьбу українських інтелектуалів з Російською імперією та імперською громадською думкою, показує трансформацію поглядів українського інтелектуального середовища від федеративних ідей до самостійницького проєкту.
Кожен розділ доповнюють додаткові матеріали — словник ключових термінів, тематичні цитати з праць діячів європейських національних рухів і дослідників національного життя, біографічні довідки про персоналії, згадані в розділі.
Для всіх, хто цікавиться еволюцією громадсько-політичної думки, українським національно-визвольним рухом модерної доби та загалом історією України ХІХ – початку ХХ ст.
“Київ і Київщина другої половини ХVII – першої чверті XVIII століття”, В. П. Ринсевич
Видавництво «РВВ Книга»
Вихід книги заплановано на весну 2025 року
Опис від видавництва:
Книга з головою занурює в драматичний період української історії від початку повстання Хмельницького в 1648 році до 1720-х, часів гетьмана Скоропадського. Невигадані ігри престолів Козацької доби.
Видання складається з історичного нарису “Часи Ранньої Гетьманщини, Київ і Київщина” та збірника документів “Писемна спадщина київського справочинства другої половини ХVII – першої чверті XVIII ст.”. Нарис покликаний дати детальніше уявлення, що собою представляла історична доба, до якої належать документи збірника.
Міських документів цього періоду збереглося небагато, оскільки переважна більшість з них загинула під час пожеж київської ратуші у 1718 і 1811 рр. Ще менше залишилося документів тих часів, що походять з Київщини, внаслідок тотального її знищення. Міські документи переважно містять важливу інформацію про організацію видачі у Києві дозвільних документів купцям та іншим категоріям населення (українцям та іноземцям), відображаючи торгово-економічні зв’язки киян і решти українців з іншими країнами. Менша частка документів стосується сфери земельної власності.
Тексти супроводжуються науково-довідковим апаратом: примітки, іменний і географічний покажчики, словник застарілих і маловживаних слів та ін.
В якості окремих додатків книга містить сфрагістичну колекцію відбитків печаток Київщини 17-18 століть та історико-художні реконструкції вигляду жителів краю — козаків, міщан, посполитих селян, купців тощо.