Давно не бачила такого класного українського ігрового кіно, яке, на мій погляд, цілком здатне позмагатися з тим, що знімають у Голлівуді. Плюс ще й у тому, що знято воно без новомодних спецефектів. Зате скільки щирості, гумору та теплоти!
Картина “Я, “Побєда” і Берлін” знята за однойменною повістю Андрія Кузьменка. Це іронічне одкровення, яке засновано на реальній історії. Музикант-початківець Андрій, бажаючи зробити сюрприз коханій дівчині, вирушає міняти свіжокуплену стару “Победу” на крутий “Мерседес”. І це треба встигнути зробити за три дні, адже попереду – перший у житті “сольник”!
Ця історія – суміш кумедних пригод, ризикованих ситуацій та зворушливих моментів. У фільмі приголомшливо передана атмосфера 90-х. Поєднання реалістичної картинки, прекрасної акторської гри та напрочуд точно підмічених характерних моментів епохи переносить у той шалений період, немов машина часу. Важлива, на мій погляд, знахідка – це музика Кузьми, що йде фоном. Тільки виконали її популярні українські співаки в сучасній обробці та зі своїм оригінальним поглядом. Ця адаптація дає відчуття новизни та… зворотного ходу тієї самої машини часу, наче Кузьма Скрябін перенісся до нас сьогоднішніх.
Події розкривають легкий і чуйний характер відомого музиканта і шоумена, його потребу допомогти іншим, цілеспрямованість і прекрасне почуття гумору. А ще показують його кохання – таке щире і прекрасне! Ближче до кінця фільму я зловила себе на тому, що від самого початку посмішка не сходила з мого обличчя: настрій задається практично з перших кадрів.
І обов’язково подивіться фінальні титри з документальними фотографіями – вони дуже зворушливі та душевні.
Цікаві факти про фільм:
Загалом над фільмом працювали 6 років. Прем’єра мала відбутися в березні 2022 року, тільки війна зруйнувала ці плани. Творці відклали показ до перемоги. Але все-таки вирішили показати фільм зараз, коли так не вистачає позитиву.
Виконавець головної ролі актор Іван Бліндар під час підготовки до зйомок не лише слухав пісні Андрія Кузьменка та дивився програми за участю шоумена, а й з’їздив у його рідне місто Новояворівськ. Найважливішим кроком для входження в роль стало прослуховування улюблених гуртів Кузьми – музики, яка сформувала його смак і надихала на творчість. Дуже значущим для Івана стало спілкування з дружиною Андрія – Світланою, від якої він чекав певного благословення. І “видихнув, коли вона дала “добро”. За зовнішністю Іван і Андрій, звісно, відрізняються, але і режисерка фільму Ольга Ряшина, і Світлана відзначили схожість у поведінці – збіг манер і реакцій.
Паралельно з показом в Україні йде прокат фільму в Канаді та (з 17 березня) у США. Пізніше (з того, що підтверджено) відбудуться покази в Польщі, Німеччині та Франції.
Про те, де проходили зйомки окремих сцен. Сцени на митниці (біля шлагбаума) були зняті на одному з київських базарів. Двір будинку в Берліні, де зупинилися герої, – це внутрішній дворик львівської Ратуші, розмальований графіті. Насправді Берлін був сильно перебудований за цей час, і знайти локації для зйомок виявилося досить складним заняттям. Тому частина подорожі німецькою землею була відзнята в Україні.
Машина “Побєда” з фільму зараз не на ходу, стоїть в одному з київських гаражів. Її подальша доля поки що не вирішена, але, цілком імовірно, буде продана на аукціоні. Вона встигла стати ще й героїнею мініфільму: була залучена під час зйомок кліпу KHAYAT.
На знімальному майданчику найбільше імпровізував актор Володимир Гева. Як розповів Іван Бліндар, якщо придивитися, у сценах, де герой Володимира – Бард – потрапляє в складні ситуації, він починає вимовляти нерозбірливий набір фраз, хоча, за ідеєю, там був цілком певний текст. Але це виходило настільки органічно, що в результаті вирішили все так і залишити.
Наталія Кряж