Імпровізатор

Культура: новини, враження, інтерв'ю

* Враження Арт

Грандіозний “Ballerina Project” Дена Шітагі, частина якого – співпраця з українською балериною

Ден Шітагі (Dane Shitagi) народився і виріс на острові Оаху. Якщо подивитися на картинки цього гавайського острова в інтернеті, то можна припустити, що всі місцеві жителі повинні б вибрати для себе кар’єру художника, така краса навколо! Але вибирають – одиниці, у тому числі автор цих вражаючих фотографій.

Dane Shitagi Photography. Mackenzie Richter – Big Beach, Maui

Щоправда, спочатку камера була йому ближче, ніж мольберт та кисті. Вже у 10 років Ден намагався підробляти тим, що фотографував туристів, а у 15 років це стало його постійною роботою. Але хлопчина мріяв стати модним фотографом, друкуватись у глянцевих журналах, спілкуватися зі знаменитостями, роздавати інтерв’ю та автографи. І у 18 подався до Нью-Йорку.

Dane Shitagi Photography. Isabella Boylston – East Village, New York City

Важко оцінити, скільки ось таких талановитих провінціалів приїжджають в одну зі світових столиць моди, сподіваючись зловити синього птаха. Тому не дивно, що гавайцю не одразу вдалося це зробити. Та й не відразу вдалося забезпечити собі хоч до певної міри стерпне життя. Ден навіть повернувся додому в роздумах про тлінність всього сущого. А також про те, як здобути хліб насущний, бажано, з олією.

Dane Shitagi Photography. Katie Williams – Central Park, New York City

Потрібна була ідея! І ось, гуляючи з камерою рідним Оаху, креативний юнак задивився на гарний водоспад, а інших там просто немає, і подумав, що непогано б виглядала на його тлі балерина. До поїздки до NY така ідея на думку місцевому жителю не спадала, бо про балет він не те щоб не чув, тим більш – не бачив. А про існування єдиної балетної школи на острові дізнався лише тоді, як зайнявся пошуком моделі.

Dane Shitagi Photography. Astrid Grarup Elbo – Central Park, New York City

13-річна Geil Ikeda, яку умовила позувати однокласниця фотографа, приїхала на фотосесію з мамою. І вона була чарівна! Мама теж:) Тому, хоч і з технічною стороною справи довелося повозитись і влаштовувати платформу для балерини, результатом співпраці залишилися задоволені всі. Ден після прояву плівки – найбільше!

Він зрозумів, що якщо одну красу знімати на тлі іншої, то набувають чинності не лише закони фотометрії. У 1994 році амбітний гаваєць повертається в “місто контрастів” і починає працювати над проєктом “Балерини Нью-Йорка”. Він знімав балетних прим рано-вранці при природному освітленні: у парках, на вулицях, на березі Гудзона. Результатом великої роботи стала велика фотокнига, але її автор вирішив не зупинятися на досягнутому.

Dane Shitagi Photography. Lauren Cuthbertson – Covent Garden, London

У 2000 році Ден Шитагі задумав новий грандіозний “Ballerina Project”. Він подорожує світом і фотографує граціозних танцівниць у найнесподіваніших і наймальовничіших локаціях. Для автора проєкту дуже важливий баланс між навколишнім середовищем та моделлю, тому поступово він став додавати більше “повітря” у композицію. Його нова книга зі 170 чудовими зображеннями вже вийшла, але робота над проєктом продовжується. Воістину, немає межі досконалості! Як немає межі популярності Дена Шитагі в соціальних мережах:)

Dane Shitagi Photography. Katie Boren – Montmartre, Paris

Нещодавно він зробив сесію з Оксаною Масловою, яка розповіла про себе шанувальникам та дописувачам “Ballerina Project”:

“Мене звати Оксана Маслова. Я прима-балерина Філадельфійського балету. Я народилася в Нікополі, Дніпропетровська область, Україна. Більшість моєї сім’ї зараз живе там, за винятком двох моїх сестер, які живуть у Києві та Харкові… На цей час вони залишили свої домівки, щоб бути в безпечнішому місці… як і багато інших людей по всій Україні. Моє серце болить за всіх них… Ніхто у світі не заслуговує на те, щоб пройти через такий жах жорстокої війни… Я намагаюся допомогти українцям під час цієї жахливої війни…. Я вважаю, що сила мистецтва полягає не тільки в тому, щоб нести красу у світ, але і в тому, щоб розкривати красу людської душі. Будь-який прояв добра прекрасний… об’єднавши наші добрі наміри та добрі справи, я сподіваюся, що ми зможемо стерти потворну подобу зла і ненависті з обличчя нашої планети”.

Dane Shitagi Photography. Oksana Maslova, principal ballerina with Philadelphia Ballet

Ці слова варті овації! А фотографії Дена Шитагі – захоплення! Не кажучи про колосальну щоденну працю балерин! На мою думку, ми їм повинні бути вдячні не лише за естетичну насолоду, а й у нинішніх умовах – за зміцнення віри в людство!

Gerda Griffon