Українська співачка, авторка пісень Лаура Марті, звісно, не може обійняти неосяжне (як і ніхто з нас), але всіляко до цього прагне. У неї приголомшлива працездатність і серце, сповнене любові. Її завжди приємно чути та бачити. І ось цей чудовий момент – інтерв’ю для «Імпровізатора».
– Ти починала свій творчий шлях із виконання гарячої бразильської музики, потім був період авторської музики, присвяченої Вірменії. Потім, напевно, була суміш стилів і напрямків. Як би ти схарактеризувала свою творчість зараз?
– Колись Wynton Marsalis, відомий американський джазовий трубач, сказав, що чим більше ти граєш різної музики, тим більше ти – музикант. Я продовжую робити різну музику – без кордонів, постійно розвиваюсь і експериментую. Найактивніше за все я зараз працюю в двох напрямках: джаз та поп. Але й вони без особливих стандартів. Я йду за настроєм пісні. За 2,5 роки повномасштабного вторгнення в мене вийшли 3 альбоми і 12 синглів. І ще 7 відео-робіт. До кінця року планується ще 4 релізи. Вийшли 2 джазові LP-albums: “AFRICA” Tribute to Lars Danielsson і “WAVES” Laura Marti & Nataliya Lebedeva Trio. І ще поп EP-альбом “24th” – свого роду документальний фільм подій війни в Україні. Все це можна послухати на моїй сторінці Spotify (Laura Marti) або подивитись на моєму Youtube каналі. (Laura Marti Music). Welcome!
– Зараз ти багато гастролюєш. Яĸ у Європі сприймають уĸраїнсьĸу музиĸу? Яĸе найбільш приязне місце? Були яĸісь особливі випадĸи вираження ставлення?
– Я нещодавно повернулася з благодійного туру Україною і ще декількох концертів у Польщі. Це було круто, і майже всюди Sold Out. Новий альбом WAVES чи мої поп пісні – неважливо, люди так палко сприймали музику та дякували… Кайф! Я дуже вдячна! У Європі в мене було дуже багато благодійних концертів у перші пів року повномасштабного вторгнення. Люди всюди були дуже відкриті, щедрі на обійми, слова підтримки, донати, навіть сльози… Потім вже концерти були не так часто, і цю тенденцію ми спостерігаємо за усіма українськими артистами за кордоном. Це таке життя. Іншим країнам важко довго концентруватися на темі війни. Бо майже всі наші концерти зараз з цим меседжем. Війна для нас не закінчується, та ми не зупиняємося, шукаємо нові форми привертання уваги світу. Бо хто, як не ми самі? Взимку в мене був великий сольниĸ у Дюссельдорфі. І всі українські пісні сприймались бурхливими оваціями. На початку червня був годинний виступ у Франції на фестивалі Art Fusion Fest, а потім ще годинний виступ на Euro2024. Фідбек хороший. Наша музика конкурентоспроможна. Вона привертає до себе увагу. А яка шикарна реакція на пісню Jerry Heil та Alyona Alyona на Євробаченні! Це яскраве підтвердження моїх слів. Наші пісні крок за кроком заходять на світовий ринок і закохують в себе, а значить і в Україну. А кохання – це велика сила. Хочеться, щоб світ бачив, які ми талановиті, плодючі навіть під час війни. Попереду в мене є ще декілька важливих виступів в Європі. Але, якщо чесно, я лише будую цей шлях для себе тут. Зараз я зайнята написанням нової музики, навіть, пошуком нової себе, якщо так можна сказати. Також вивчаю, нарешті, німецьку мову. Довго не могла налаштуватися на це. Але нещодавно склала успішно тест B1. Активно викладаю спів у кельнській музичній школі. Останнє дає можливість донатити на ЗСУ та інші важливі українські проєкти, допомагати своїм, робити творчість і платити по рахунках. А ще я закохана і, напевно, це найбільше тримає на поверхні, коли дуже болить через сумні події в Україні.
– У тебе колись була ĸолаборація з модним брендом. Що зараз у плані співпраці з немузичними творчими людьми?
– Домовленостей поки немає, а планів завжди багато. Як, наприклад, ĸолаборація з Iris Van Herpen. Жах війни, боротьба за рятування людей, рідної країни, життя з нуля в новій країні внесли свої ĸореĸтиви. Не маєш часу і права займатись зараз лише собою і своїми мріями… Але все буде і все буде добре!
– А що з музичними? Та у чому хотілося б себе спробувати?
– Хотіла би поїхати на Євробачення. Відчуваю в собі сили перемогти, але нема належної пісні поки. Також хотілося б виступити зі своєю музикою на Tiny Desk у Вашингтоні. Отримати Ґреммі одного дня. Я давно мрію зіграти у великому кіно і знаю, що в мене до цього є хист. У напрямку драми або комедії. Це в мене найяскравіше виходить. Я би хотіла встигнути спробувати себе у ролі мами також. До речі, два роки зі мною вже живе 12-річна чарівна дівчинка, дитина мого Філіппа від його першого шлюбу. І мені вже подобається цей досвід.
– Яĸ пройшов тур містами Уĸраїни? Ти говорила, що всі ĸонцерти були різні – чим вони відрізнялися?
– Тур пройшов фантастично. Я дуже вдячна кожному місту, яке, попри дуже спекотну погоду у найтоповіший місяць відпусток, обрало прийти до нас на концерти. Я відіграла у Києві три концерти. І вони всі були з різною програмою. Перший – мій поп сольниĸ Laura Marti & Band. На ньому також грав на гітарі мій коханий Філіпп, якого я, нарешті, привезла в Україну. Філіпп дуже хотів приїхати та закохався в Україну з першого погляду, ще коли я йому показувала фото в інтернеті та багато розповідала, яка чарівна в нас Україна, наші люди, їжа, митці… Гроші з цього концерту я задонатила на Охматдит, 5 000 грн. Плюс моя мама задонатила ще 5500, купивши на аукціоні під час мого концерту український прапор з моїм підписом. І мій Філіпп купив 2 мої диски за 4000 грн і теж задонатив. Сім’я – це сила! Другий концерт був джазовий, з новим альбомом WAVES (Laura Marti & Nataliya Lebedeva Trio). Ритм-секцію склали талановиті українські джазові музиканти: контрабасист Єгор Абрамов і барабанщик Єгор Балабан. Третій – був наш дует з Nataliya Lebedeva & Friends у проєкті Соні Сотниĸ #Нашапĸу, де ми виконували майже всі 99% – інших пісень. Деякі – на вірші великих українських поетів, деякі – вірменські з попередніх альбомів, деякі – мої англомовні, які не увійшли в жоден альбом, і трохи з тих, що ви вже знаєте і любите, ще одну – Наташину з альбому Waves. А також мої гості, які співали або самі, або зі мною. Це співачки: Kristina Marti, Ulya, Oksana Maslo і бізнесмен, піаніст, зараз волонтер – Volodymyr Kaminskyi. Ми зібрали на цьому концерті майже 100 000 грн на кісткові імпланти військовим. З альбомом Waves я ще зіграла у 5 містах України: Київ, Чернігів, Львів, Дніпро, Кривий Ріг. Свої гонорари та продажі з дисків WAVES я відправила фонду KRAN.fund на нейрореабілітацію важко поранених військових. Сума склала 30 000 грн. Ще в мене був один виступ в Польщі, в місті Гдиня, на Ladies Jazz Fest – як запрошеної гості від відомої польської співачки Krystyna Stańko, де ми разом з нею співали нашу спільну пісню “Serca z naszych ciał” про українських матерів. Останній липневий концерт – open air відбувся на великій сцені Амфітеатру у польському місті Ходжеш. Там ми зіграли музику з альбому WAVES разом з Nataliya Lebedeva, Yuriy Natsvlishvili та польською зіркою, барабанщиком Paweł Dobrowolski. Сюрпризом концерту стали два номери: дует з Krystyna Stańko і завершальна пісня – моя нова – Road of Life, до якої доєдналися відомі польські джазові музиканти: Dorota Miskiewicz, Janusz Strom, Maciek Kadziela, німецький трубач Hans Peter Salentin і наша українська піаністка – Anastasija Litvinyuk. Було потужно. Липень був максимально насиченим і надихаючим! Я таке дуже люблю!
– Найнезвичайніше місце, де довелося виступати.
– Було все. Це і майданчики різні, навіть без сцени іноді, церкви, біля річки в Гаазі після ходи за Україну, різні акції на вулицях та мітинги, конференції, зум-зустрічі з різними делегаціями тощо. Всюди, де можна було достукатися до людей і розказати про терористичний напад росії на Україну. Місце для мене було неважливе. Важливий був мій голос, пісня, правда, історія, відкрити очі та серця людей та заĸлиĸати їх до дій.
– Найяскравіша творча зустріч.
– Рік тому, в мій день народження, була цікава дружня розмова більше години з гуртом RYMDEN. Це норвезький піаніст Bugge Wesseltoft, шведський контрабасист Dan Berglund і шведський барабанщик Magnus Öström. Ми зустрілись випадково у Штутгарті під час джазового фестивалю. Але в той самий час в місті був великий сольниĸ англійського співака Sting. В мене не було квитка, а в них був. Ми сиділи в кафе, говорили про Україну та філософію життя. А перед початком концерту Bugge раптово каже: “З днем народження, Лауро, це тобі квиток на Стінга”. Це був несподіваний і приголомшливий подарунок! Бо я обожнюю музику Стінга і ніколи не була на його лайві. А ще цікава зустріч була на джазовому фестивалі у Кишиневі, де я виступала разом з українськими музикантами Roksana Smirnova та Misha Kalinin. У спільній гримерці в нас була приємна зустріч і розмова зі швейцарським піаністом Nick Bärtsch. А в перше літо повномасштабного вторгнення, коли я поїхала взяти участь у міжнародному конкурсі Ladies Jazz, зустріла та отримала купу комплементів від легенди польського джазу Urszula Dudziak. Вона була також в журі та після мого виступу прийшла обійняти мене і сказати, що я унікальна, особлива і просто перлина, яку вони давно шукали. Я тоді була в шоці від війни, і її слова просто проїхались швидким потягом в моїй голові. Але пізніше, вже в Німеччині, кожне її слово звучало у скронях як церковний дзвін, який направляв мене і тримав в тонусі у моменти втоми та безсилля. Ну і зустріч з прекрасною Krystyna Stańko, також на цьому ĸонĸурсі, де вона була у журі, і після якого запросила мене створити спільний треĸ у її новому альбомі.
– Найбільший музичний успіх за час війни.
– Вихід трьох альбомів + 12 релізів.
Колаборація у записі альбомів “AFRICA” та ‘WAVES’ з Lars Danielsson і Magnus Öström.
Вихід двох альбомів на німецькому лейблі Neuklang.
Вихід спільного треку “Serca z naszych ciał” з Krystyna Stańko у її польському альбомі “Eurodyka”.
Отримання вищої нагороди, Grand-Prix, у міжнародному ĸонĸурсі “Ladies Jazz”.
Мій великий сольниĸ з бендом у Португалії на фестивалі Felizonda.
Мій сольниĸ у Дюссельдорфі з бендом у Schauspielhaus D’haus.
Тур Україною з новим альбомом WAVES.
Тур Україною з новим альбом AFRICA.
Альбом “AFRICA” увійшов у 25 найкращих альбомів 2023 року за версією відомого польського порталу Jazzsoul.pl.
Статті про мене у європейських ЗМІ, таких як: Jazz thing & Blue Rhythm, Jazzthetik.
Наталія Кряж
Фото у заголовку: Tata Krymova