Віра. Духовність. Людяність: прем’єра документального фільму «Бути поруч» на каналі «Дім»
1 лютого о 18:45 на телеканалі «Дім» відбудеться прем’єра документального фільму “Бути поруч“. Це картина про роль військових капеланів у боротьбі за свободу України. Автори дають глядачам можливість заглибитися у непросте, але вкрай важливе служіння капеланів, які стоять поруч із захисниками держави як у зонах активних бойових дій, так і в тилу.
Стрічка через особисті історії військових капеланів розкриває специфіку їхньої роботи, яка виходить далеко за межі релігійної підтримки. Вони стають психологічною опорою, розрадою, а інколи й єдиною ниткою, що з’єднує військовослужбовців із духовністю у найважчі моменти життя. Фільм порушує важливі питання віри, духовності та людяності під час війни, демонструючи, як капелани допомагають військовим зберігати силу духу навіть у найскладніших умовах.
Фільм «Бути поруч» вироблений командою QIRIM.Media за підтримки Служби військового капеланства Збройних Сил України. Продюсер та сценарист – Руслан Халапов. Режисер та оператор – Айдер Омєров. Автор картини зазначив, що це фільм не про релігію, він про віру на війні та про тих, цю віру плекає, адже для солдат саме капелан є братом чи сестрою. Саме вони підтримують військовослужбовців у найважчі для них часи.
Головними героями документального фільму стали військові капелани Збройних Сил України: Володимир Труш, Олександра Андріяшина, Іван Гальо, Олег Скнар, Тарас Коцюба, Павло Федосов, В’ячеслав Воровченко та Ігор Бігун. Вони поділилися своїм досвідом, викликами та реальними історіями з передової, що робить стрічку особливо проникливою та зворушливою.
«Навіть у страшних умовах війни ми, українці, молимося, ми допомагаємо один одному і навіть через молитву співчуваємо один одному, бо це є духовність, тому я вважаю, що роль капелана – це не тільки розрада і підтримка, а найперше це – посилена молитва», – розповів військовий капелан Ігор Бігун.
Олександра Андріяшина, військова капеланка окремого батальйону радіоелектронної боротьби розповіла, що її історія розпочалася з Майдану. «Все почалося с революції на Майдані. До цього у мене була гарна робот. На Майдані у нас був намет, і ми служили там людям. А потім багато хто поїхав на війну, на Донбас в якості волонтерів, а дехто у якості капеланів. І я спочатку була спонсором того всього. А потім мене почали запрошувати буквально на лінію фронту, щоб допомагати місцевим людям психологічно і підтримувати їх морально і духовно. Але поки я це робила, я побачила, що військових теж треба підтримувати: і духовно, і морально, і психологічно. І ми підтримуємо всіх».
Служба військового капеланства ЗСУ була офіційно створена у 2021 році, однак її витоки сягають 2014 року, коли капелани-волонтери почали підтримувати військових під час Революції Гідності та перших боїв на сході України. Нині у лавах ЗСУ налічується понад 300 військових капеланів, серед яких і 3 жінки. Кожен із них виконує надважливу місію — бути поруч.
За матеріалами телеканалу “Дім”