Ще по-літньому теплим осіннім днем 12 вересня у вишуканому Музичному салоні Національної філармонії України відбулась довгоочікувана театральна подія: експерти Фестивалю-Премії «ГРА» оприлюднили шортліст з 14-ти вистав, які пройшли до фінального третього етапу. Саме ці вистави продовжать боротьбу за національний театральний «Оскар» за підсумками двох років – 2021 і 2022-го.
Богдан Струтинський, директор Фестивалю-Премії «ГРА», голова НСТДУ, н.а. України: «Зрозуміло, не так ми собі уявляли ювілейну, п’яту «ГРУ». Вона мала відбутися торік, у 2022 році. Але сьогодні у нас йде повномасштабна війна і цьогорічний фестиваль ми оголошували саме в таких умовах. Саме тому у нас з’явилася нова сьома номінація, яка має назву «За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни». Хочу подякувати усім експертам за їхню працю: кожен з них переглянув більше 20 вистав лонгліста, а загалом експертною радою було здійснено 259 переглядів. Надзвичайно вдячний усім українським театрам, які, попри постійні перепони в роботі, знайшли час, щоб подати свої заявки і показати експертам свої роботи наживо. Дякую усім хто ГРАє, хто вірить і підтримує «ГРУ». Фестиваль має жити і хочеться, щоб оцей дух піднесеності, з яким «ГРА» задумувалася на самому початку, зберігався».
Попри тривоги, напругу, майже 1,5-річний військовий стан і комендантські години, українські театри виявили нечувану активність і запропонували на розгляд експертної ради премії 134 різножанрові сценічні проєкти(63 вистави за 2021 рік і 71 виставу за 2022 рік). Серед заявників колективи з 20 міст України і 21 театр, який вперше бере участь у фестивалі. У другому етапі фестивалю експерти обрали 35 вистав, які потрапили до лонгліста й продовжили ГРАти.
Ольга Стельмашевська, голова експертної ради: «Цього року ми змінили принцип голосування – він більше не рейтинговий, а бальний, що дозволив відібрати найбільш конкурентні вистави для міжнародного журі. Протягом квітня-липня ми подолали тисячі кілометрів із заходу на схід, з півдня на північ містами та містечками України, переглянувши десятки годин вистав з лонгліста наживо. Сьогодні у війні український театр стає ще більш різноманітним, вельми конкурентним, більш відкритим і відвертим. З вірою у майбутнє, з відкриттями і розчаруваннями, проривами, пошуком і віднайденнями. Він опановує нові стилістики, удосконалюється технічно і художньо, вчиться ставити непрості запитання і шукати небанальні відповіді разом із глядачем».
Експертна рада премії, присутня на оголошенні у повному складі, представила гостям та театральній спільноті професійну, виважену та розгорнуту аналітичну довідку щодо кожної номінації. В підсумку, до шортліста потрапили 14 вистав з 6 міст України – Києва, Харкова, Львова, Івано-Франківська, Одеси та Рівного.
Визначить і оголосить переможців V Фестивалю-Премії «ГРА» у грудні міжнародне журі. В якому форматі відбудеться фінальний етап – онлайн чи офлайн – залежить від військових дій та військового стану. Проте оргкомітет вже продумує формат фестивалю, до якого зможуть долучитися не тільки глядачі України, а й усього світу.
Анна Білик, членкиня експертної ради (м. Херсон): «Вистави нової номінації «За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни» дають потужне підґрунтя для створення історії сучасного українського театру. Дуже важливі рефлексії самих акторів, які особисто переживали обстріли, бомбардування, деякі знаходились в окупації, а сьогодні грають у цих виставах».
Шортліст V Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «ГРА»:
«За найкращу драматичну виставу»:
- «TOP GIRLS» (Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки)
- «Зерносховище» (Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр)
«За найкращу камерну виставу»:
- «Білка, яка прожила 100 років» (Київський академічний театр «Золоті ворота»)
- «Дім» (Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра)
- «Калігула» (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка)
«За найкращу виставу для дітей»:
Жодна з вистав не набрала достатньої кількості голосів для виходу у фінал
«За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу»:
- «Вишиваний. Король України» (Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка)
- «Сокіл» та «Алкід» (Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької)
«За найкращу танцювальну виставу і виставу фізичного театру»:
Жодна з вистав не набрала достатньої кількості голосів для виходу у фінал
«За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм»:
- «146 зірок, видимих неозброєним оком» (Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки)
- «Вертеп» (Харківський державний академічний театр ляльок ім. В.А. Афанасьєва)
- «Вертеп. Необарокова містерія» (Громадська організація «Ігнеа Корда»)
- «Лісова пісня на полі крові» (Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка)
«За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни»:
- «Нехай щастить» (Харківський державний академічний український драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка)
- «Саша, винеси сміття» (Одеський академічний український музично-драматичний театр ім. Василя Василька)
- «Я, війна і пластикова граната» (Київський академічний театр на Печерську)