Імпровізатор

Культура: новини, враження, інтерв'ю

* Новини Музика

«Місячний Пʼєро»: балансування між концертним твором і театром

22 травня о 19:00 у Національної філармонії України відбудеться концерт, на якому буде виконано твір «Місячний Пʼєро» Арнольда Шенберґа – від музичної керівниці філармонії та авторки проєкту, дириґентки Наталії Стець.

Емоції на межі, унікальна суміш інструментів, комедія Дель Арте, світ галюцинацій та експресії, відгомін німецького кабаре, балансування між концертним твором і театром, скарбниця парадоксів… – все це про «Місячного Пʼєро» легендарного австрійського композитора Арнольда Шенберґа, музика якого нарешті зазвучить у стінах Національної філармонії.

У вересні виповниться 150 років від дня народження нововіденця Арнольда Шенберґа, композитора який, з одного боку перевернув уявлення про побудову і розвиток музичної форми і музики в цілому, а з іншого – логічно його продовжив. Міцно спираючись на традицію, Шенберґ був певен, що її продовжити можна не наслідуванням, а творчим осмисленням. Він ставив питання руба: «Хто вирішив, що ці співзвуччя красиві, а ці різкі? Чи може краса відчуватися однаково багатьма людьми? Чи не є наші уявлення про прекрасне не більше, ніж звичкою?» Відтак у своїй творчості він не уникав найрадикальніших експериментів у царині звукової організації та структури твору. А вони, у свою чергу, викликали нерозуміння та відторгнення у його сучасників, втім це те, що докорінно перевернуло уявлення про музику. А питання «чому це тільки так?» визначило плин сучасного мистецтва на десятиліття.

«Місячний Пʼєро» – твір, не подібний на все те, що звучало до цього, композитор уникає повторень та шукає власну красу, навіть у мареннях та химерах.

Шенберґ був затятим експресіоністом – відомі його слова, що «мистецтво  це крик людини, що переживає на собі долю людства». Тож і «Пʼєро» – це занурення у темні води людського існування. Чи це не про нас сьогоднішніх?!

Перед концертом відбудеться бесіда композитора Олександра Щетинського, співачки Вікторії Вітренкота дириґентки Наталії Стець про творчість Шенберґа та зокрема про його «Місячний Пʼєро».

Наталія Стець, авторка проєкту, диригентка: «Нещодавно я відвідала Arnold Schönberg Center, щоб ближче познайомитись з його особистістю, погортати його рукописи, підглянути в його помітки щоб краще зрозуміти речі, які для нього були важливими.., а вже 22 травня в НФУ ми зіграємо його шедевр, твір який різними гранями впливав на подальший розвиток музичного мистецтва ХХ століття і не тільки, – вишуканий та експресивний «Місячний Пʼєро».

Вікторія Вітренко, виконавиця партії Пʼєро: «Виконання PIERROT LUNAIRE Арнольда Шенберґа у Києві в Національній філармонії України – для мене мрія, яка стала реальністю.

Цей концерт – данина вшанування генія авангарду, який зробив революцію у музиці початку 20-го століття. Pierro Lunaire – це абсолютний шедевр, над яким я працюю вже більше двох років і ще багато чого треба відкрити! Ця мелодрама для голосу та камерного ансамблю зі своєю складною атональністю та спірною технікою Sprechstimme вимагає як точності, так і глибокого емоційного залучення. Для мене П’єро представляє того, хто наважиться вижити навіть у найвідчайдушніші часи. Справжній спокій і самоспостереження приходить до нього тільки тоді, коли він (імовірно) потрапляє до улюбленого дому, хоча я вважаю, що добре відомі смаки, запахи і звуки він бачить тільки уві сні… Виступ зараз у Києві буде особливо особливим, оскільки стійкий дух міста створить потужне тло для цього персонажа. Це точно буде вечір, коли межі часу, простору та виразів розмиваються, розкриваючи справжню природу П’єро».

Склад музикантів проєкту:

Вікторія Вітренко, голос

Олексій Руденко, флейта/піколо

Артем Шестовський, кларнет/ бас кларнет

Юрій Немировський, кларнет

Катерина Бойчук, скрипка

Лідія Ночовська, фортепіано

Валентина Буграк, альт

Золтан Алмаші, віолончель

За підтримки Goethe-Institut Ukraine

Подія на ФБ

Ольга Стельмашевська