PinchukArtCentre у своєму інстаграмі опублікував відео, у якому куратор і критик сучасного мистецтва, автор та ведучий подкасту “Культура всього” Костянтин Дорошенко розповідає про роль істориків та історикинь мистецтва в часи війни та про те, навіщо взагалі досліджувати історію українського мистецтва.
У відео Костянтин Дорошенко говорить: «Здається, війна – це час дуже простих реакцій, швидких відповідей, час індоктринації тими чи іншими ідеями, тому що завжди йдеться про виживання, про протистояння на межі життя і смерті. Але такий погляд і такий підхід стосується закритих систем, тоді як Україна, на щастя, продемонструвала себе суспільством відкритим. І саме тому ми досягаємо тих успіхів, які маємо на фронті, і саме тому ми маємо таку хвилю світової міжнародної солідарності з нами.
Що це означає? Історія нашого мистецтва для нас – це пошук відповідей і аналіз того, звідки ми такі, які ми є, які ми маємо цінності, яку ми маємо візію попереду себе. Це відрізняє Україну від того монстра, якому вона протистоїть, і в даному випадку ми маємо два різні погляди на історію. Погляд на історію з точки зору закритої системи – це фіксація якихось історичних ідеологем, стереотипів і жорстких ідей. Погляд на історію з точки зору відкритого суспільства, суспільства українського – це пошук тенденцій, це певна робота над помилками, це вивчення того, що нас привело в ту точку, де ми є, і головне – це візія майбутнього. Мистецтво взагалі – це про візію майбутнього і про те, як ми сприймаємо світ навколо себе. Мистецтво має дуже велику сину відкривати нові горизонти, нові перспективи і загострювати увагу на тих болісних точках, які суспільство, можливо, не хотіло би бачити.
Отже, сьогодні роль істориків українського мистецтва важлива не лише для України, вона важлива для світу, бо Україна стає новим центом міжнародної дискусії стосовно таких тем, як деколонізація, як бачення нового світу 21-століття. Тут важливо мати на увазі, що мистецтво – це взагалі діяльність, яка відрізняє вид homo sapiens від решти навколишньої природи. Так, тварини можуть проявляти емпатію, навіть можуть проявляти солідарність в рамках своєї популяції. Вони можуть проявляти турботу, коли зализують одна одній рани, але мистецтво – це єдина річ, яка відрізняє людину від абсолютної решти тварин. Мистецтво як раз, повторююся пов’язане з візією майбутнього, особистісною візією світу, воно у своїй основі дуже гуманістичне і людяне. І в цьому випадку українське мистецтво несе в собі велику потугу відкриттів і для нас, і для світу, і для майбутнього”.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Довідка:
Костянтин Дорошенко — критик і куратор сучасного мистецтва, автор і ведучий подкасту “Культура всього” на “Українській правді”, запрошений експерт Дослідницької платформи PinchukArtCentre, надзвичайний та повноважний посол Республіки Ужупіс серед мистецьких критиків світу.