До дня ЗСУ: Книжка «30 війн із zаклятим сусідом» – потужна ідеологічна зброя в руках наших бійців
Сьогодні від наших військових залежить доля кожного українця та нашої держави. І хоч навколо України об’єднаний весь цивілізований світ і це унікальний прецедент в українській історії, проте саме Збройні Сили України продовжують захищати всю Європу від знахабнілого російського агресора.
На початку широкомасштабного вторгнення в інформаційному агентстві Міністерства оборони України «АрміяInform» виникла ідея описати кількасотрічну історію російсько-українського протистояння в популярній формі – щоб вона була доступна і зрозуміла школярам і студентам, військовим і цивільним найрізноманітніших професій, усім, незалежно від того наскільки добре вони знають історію. Щоб її можна було поширювати в форматі невеликих відеосюжетів і текстів через месенджери та соцмережі.
Так народився кросмедійний проєкт «30 війн із zаклятим сусідом», що починався із нарисів про воєнні конфлікти та трихвилинних роликів у Youtube. Потім вже вони були об’єднані у книжку, що була видана в альбомному і pocket-book форматах, звучали в ефірі кількох радіостанцій, були перекладені англійською мовою, вийшли в форматі аудіокниги.
Перші наклади «30 війн із zаклятим сусідом» безкоштовно передавалися всім підрозділам Сил безпеки та оборони України, а зараз вона доступна в багатьох книгарнях, її рекламу можна побачити навіть у метро.
Ми створили в певному сенсі «інформаційну бомбу», яка стала потужною ідеологічною зброєю в руках наших бійців. До речі, кишеньковий формат у твердій обкладинці з цупким папером, який важко забруднити, запропонували саме військовослужбовці. Він найзручніший для фронту, адже таке друковане видання можна читати прямо на позиціях.
Книжка розповідає про 30 воєнних конфліктів з російським агресором. Від першого такого конфлікту, що відбувся в 964 році, коли Великий князь Київський Святослав Хоробрий підкорив племена в’ятичів, які жили в межиріччі річок Оки та Волги, ми нарахували досьогодні 30 воєн. Останньою з яких є нинішня російсько-українська війна, що розпочалася в 2014 році.
Працюючи над концепцією проєкту команда АрміяInform намагалася втиснути в трихвилинні відео причини та наслідки кожної конкретної війни, найвидатніші битви та звитяги полководців, мапи бойових дій, намагалися розвінчати міфи ворожої пропаганди. Хотіли чітко й лаконічно пояснити складні історичні процеси, про деякі з яких написано десятки томів спеціалізованої літератури. Хотіли донести до якнайширшого загалу, особливо до військових Збройних Сил України, що війна, яка триває зараз, аж ніяк не випадкова: ми вже тисячу років воюємо з цим екзистенційним ворогом.
Але наша історія доводить, що ми войовнича нація переможців. Ми маємо це усвідомити. Рахунок перемог у одвічному протистоянні із zаклятим сусідом на нашу користь. І ми неодмінно закріпимо його Великою Перемогою в нинішній війні.
Євген Букет, письменник, краєзнавець і журналіст
Довідка
Автором тексту книги «30 війн із zаклятим сусідом» є Євген Букет – Почесний краєзнавець України, лауреат Премії імені В’ячеслава Чорновола за кращу публіцистичну роботу в галузі журналістики 2018 року та низки недержавних літературно-мистецьких премій; до 2022 року – редактор газети «Культура і життя». Над відео, аудіо та інфографікою працювали Євген Тристан, Тетяна Головатюк і Сергій Поліщук. Книжка побачила світ у видавництві Марка Мельника.

Авторами ідеї проєкту «30 війн із Zаклятим сусідом» є начальник інформаційного агентства АрміяInform, полковник Тетяна Мороз та спеціальний кореспондент АрміяInform Євген Букет. Реалізація проєкту здійснювалася під загальним керівництвом полковника Віталія Саранцева.
Інформаційне агентство співпрацює з пресслужбами та службами зв’язків з громадськістю військових частин і підрозділів, з військовими організаціями, електронними й друкованими ЗМІ, теле- та радіокомпаніями України, закордонними медіа, органами влади, посольствами й консульствами, підприємствами ОПК. Часто створює контент на запит військовослужбовців.
АрміяInform — інформаційний ресурс Міністерства оборони України, створений у грудні 2018 року. Висвітлює події у сфері оборони і безпеки: оперативна інформація, аналітика, ексклюзивні коментарі, історичні паралелі, інтерв’ю, фоторепортажі з місця подій.