Що відчуває людина, котра піднімається у зоряний Всесвіт над землею в космічному кораблі? Про це перед польотом думав Леонід Каденюк, перший космонавт України, уродженець Буковини.

Його ім’я золотими літерами вписано в історію світової космонавтики. Його мужність і наполегливість реалізували можливість стати першим. Його життя – приклад того , що мрія здійснюється, якщо в неї сильно вірити. Він бачив Небо і марив ним. Доля подарувала шанс і благословила політ.
5 грудня в Будинку кіно Національної спілки кінематографістів України ( НСКУ ) відбувся допрем’єрний показ стрічки “Місія – Космос. Мрія”. Видатні люди України в царині космонавтики та земляки Л. Каденюка, кіномани і професіонали. Вщент заповнена Синя зала. Тут почули розповіді причетних до створення стрічки. Згодом голова Міжнародного земляцтва Буковинців у Києві, Надзвичайний та Повноважний посол України Валерій Цибух вручив творцям фільму почесні відзнаки Чернівецької обласної ради та земляцтва. За велику працю в його підготовці та створенню.

Виступила і дружина космонавта, пані Віра. Вона була разом з внучкою Діаною на показі. А людський потік все прибував і прибував. Показ фільму відбувся на великому екрані вже в Червоній залі. Він справив неабияке враження на присутніх. Використана у документальному кіно хроніка тих подій, відео- та фотоархів NASA, майстерно вмонтовані у канву стрічки. Спогади матері, котра, як і її сини близнюки вже в потойбіччі. Неймовірні кадри з польоту в стані нерухомості, далі за сюжетом – діяльність Леоніда Каденюка в якості народного депутата, вболівання за авіаційну галузь України, допомога виборцям та ін. Вшанування біля пам’ятника видатній людині, панорамні зйомки з висоти пташиного польоту. Спілкування з орбіти з українськими школярами, біологічні експерименти, підготовлені вченими НАНУ, звучання рідного гімну, книжка “Кобзаря” в космосі…
Калейдоскоп життєвих митей, показаних у фільмі, свідчить про величезну роботу , проведену творцями кіно. Автор сценарію та продюсер стрічки Валерія Іваненко, співпродюсер Володимир Бульба, оператор Сергій Борденюк, режисери – Орест Борко, Сергій Волков. Створено ТОВ “Спільна перемога продакшн”, 2023 р. Компанія є продовженням діяльності ГО «Спільна перемога», що успішно розвиває культурно-спортивну дипломатію. Все, показане на екрані, було наповнене любов’ю до рідної землі, своєї професії.

Свого часу познайомилась особисто з Л. Каденюком. Колись ми сиділи поруч на творчому вечорі відомого поета, громадського і політичного діяча, мого земляка Петра Осадчука. Він нас і познайомив. Тоді, пам’ятаю, виступали один за одним по сценарію. Після офіційної частини я отримала в подарунок фотоальбом про перший політ. Нині легендарний уродженець Буковини пошанований співвітчизниками. Відзнято фільм, вулиця в Чернівцях носить його ім’я.
Колись підготувала авторську передачу на Національній радіокомпанії України, канал “Культура” – “Собор душі людської”. На одній із програм була героїнею член-кореспондент НАНУ, доктор біологічних наук Людмила Мусатенко, котра півроку в США на базі NASA готувала біологічні наукові експерименти для польоту. Ми дружили з Людмилою Олександрівною, була не раз в неї вдома Вона неймовірна жінка, котра об’їхала світ. На жаль, відійшла. В її квартирі на Шота Руставелі поруч “Палацу спорту” наслухалася багато історій про ботаніку, унікальну природу світу.
Серед близьких приятелів є і родина Каденюка. То ж цікаво було переглянути кінострічку про людину, котра принесла Україні славу в космічній сфері.
В листопаді в приміщенні Арт галереї Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв відвідала персональну виставку творів Народного художника України, претендента на номінацію Національної премії України імені Тараса Шевченка, професора кафедри візуального мистецтва НАКККіМ – Володимира Шолудька. Серед представлених робіт є фото пам’ятника першому космонавту України Л. Каденюку. Він похований на Байковому кладовищі. Автор всього проекту – Анатолій Гайдамака. Пан Володимир створив саме скульптуру.
Ім’я Героя України Леоніда Каденюка зібрало нас в залі в складний час війни, і навіть Боже провидіння відмінило тривогу в ці години. Нехай цю стрічку побачать у всіх куточках України і за кордоном. Адже ми маємо ким пишатися. Ми талановита нація, ми – українці!
Довідка:
Галина Ільєва – журналістка, кандидат філологічних наук, авторка 5 книжок і 5 пісенних альбомів як поетеса, композитор і співачка, краєзнавець, лауреат всеукраїнських і міжнародних мистецьких фестивалів.