Імпровізатор

Культура: новини, враження, інтерв'ю

* Новини Арт Слово

Найкращий подарунок – книга про мистецтво. Про новинки від українських авторів

У сьогоднішньому невеличкому огляді від «Імпровізатора» – книжкові новинки про мистецтво від українських авторів.

“Стилі українського мистецтва ХХ століття: ар-нуво, ар-деко, авангард”, Дмитро Горбачов, Ірина  Магдиш, Андрій Тараненко

Видавництво «Портал»

Опис від видавництва:

Проєкт «Стилі українського мистецтва» — це розповідь про український модернізм, завдяки якій читач може скласти цілісне враження про мистецьке середовище першої половини ХХ століття.

Книжка розглядає три стилі, що домінували в мистецтві початку ХХ століття, у їхній органічній тяглості і взаємодії. Текст не просто вказує на особливості кожного стилю чи розповідає про митців, які в ньому працювали. Зіставлення на сусідніх сторінках різних явищ — наприклад, залізничних вокзалів, збудованих у стилях ар-нуво й ар-деко, чи сецесійного і футуристського пейзажів — забезпечує краще сприйняття властивих кожному стилю рис і дає змогу помітити в них те спільне, що притаманне саме українському модернізму.

Автори прагнуть не просто зацікавити читачів українським модернізмом, а й спонукати до локального туризму, тому в тексті звернуто увагу на роботи з українських музеїв, запропоновано мапу пам’яток, наголошено на зв’язках персоналій і явищ із місцевостями тощо.

Ілюстроване видання для широкого кола читачів.

«Це вам не естрада. Крутими стежками української поп-музики XX століття», Філ Пухарєв

Видавництво «Лабораторія»

Опис від видавництва:

Нас підтримує і супроводжує музика: в навушниках дорогою до роботи чи в колонках власного авто, із динаміків ноутбука чи під гітару з друзями на відпочинку, акапельно в укритті під звуки воєнної реальності чи у власних думках. І чи не вперше за столітній період російської культурної експансії, ми нарешті по-справжньому витісняємо чуже і відроджуємо та переосмислюємо власне.

Від питомих мелодій XX століття до їх обробки та сучасних хітів — українська музика стає гучнішою. Здається, що кожен хоча б раз в житті чув і мугикав «Червону руту» або ж  «Чорнобривці», але настав час дізнатися більше про те, ховається за знайомими мелодіями радянського укрпопу.

Чи знали ви, що діти діячів УНР «винайшли» український джаз, гімн Києва був написаний за два дні, а всім відома «Пісні про вчительку» (так-так, саме та, що  «зоре світова») приховує справжню воєнну таємницю? Філ Пухарєв — український журналіст та автор Telegram-каналу про українську поп-музику радянського періоду «ПЛАЙ», створив книжковий гайд, що розкриває історію ключових постатей української естради, історію пісень та головні події української попсцени.

Філ Пухарєв, автор: «Так склалося, що українську популярну музику радянських часів у нас звикли називати українською естрадою. Спойлер: багатьом тогочасним музикантам це словосполучення ніколи не подобалося, та й у сучасних знавців воно викликає непереборне бажання піти подихати свіжим повітрям.

Бо радянський укрпоп – це цілий музичний всесвіт! «Незрівнянний світ краси», як співав Назарій Яремчук.

Світ, який населяють першокласні музиканти-фірмачі, звабливі герої-коханці та підступні злодії-кадебісти. Світ, в якому рок-н-рольний кураж і танцювальні хіти співіснують з нудними партійними одами та «націоналістичними» гімнами. Світ, повен дотепних мемів і болісних драм. Світ, шлях до якого встелений крутими (в усіх сенсах) стежками. 

І нині я запрошую вас пройти ними разом зі мною. Аби переконатися: це вам не естрада!»

«Мистецтво України», Аліса Ложкіна

Видавництво ArtHuss

Книжка готується до випуску у січні.

Опис від видавництва:

Огляд українського мистецтва від модернізму початку ХХ століття до сучасності, включно з періодом російського вторгнення 2022 року. Розгляд впливу історичних і політичних подій на культуру України з доповненням тексту ілюстраціями.