Режисер і продюсер Олекса Гладушевський у своєму телеграмі «Чорний лотос» розповів про одне з читань, яке відбудеться у Театрі Драматургів у рамках проєкту «Трикутник для українських митців» – «Нью-Йорк, +380».
“Чи потрібно зараз робити такий провокаційний перформанс, коли все суспільство штовхає від подій з викладачами вишів? Чи не заборонимо ми самі ж собі еротичні сцени в кіно та театрі, щоб перестрахуватися? – питали мене мої колеги.
Ні, навпаки! Я вважаю, що свавілля викладачів вишів і роботу з еротичним контекстом фільму або вистави треба дуже суворо відокремлювати! І головна відмінність – 100% розуміння акторами/акторками «що, для чого і чому?». І ще, важливо, запропоновані режисером варіанти, якщо якісь моменти будуть незручні. Тобто не із серії тих методів, про які я читаю цей тиждень, «не можеш зробити, пішла звідси», а саме надати впевненість, що ти вибрав ціх актора/акторку не за готовність роздягнутися, а за їх інші здібності, які базуються на професійності та відчутті ролі. Завжди повинні бути варіанти, як зробити роботу актора/акторки в сцені комфортними. І тоді, повірте, розуміючи всі сенси, відчуваючи 100%ву безпеку, співрозуміння та сприймаючи процес, як повноцінну співпрацю, вони виберуть більш ризикований варіант, бо для них це також експеримент, вихід з зони комфорту, але з повною підтримкою іх співтворців!
Перформативне читання «Нью-Йорк, +380» за пʼєсою діючого військового Олександра Жугана в рамках фестивалю сучасної драми «Трикутник для українських митців» має вікове обмеження 18+ (це зазначено і в реєстраційній формі). Фото та відеозйомка також буде дозволена тільки професійним фотографам на події. Також це єдиний перформанс, якій, за цим обмеженням, не буде транслюватись в онлайн-трансляції фестивалю. Тобто, побачити можна буде тільки наживо.
Ризиковано? Так! Але я впевнений, що мистецтво не може мати обмежень, якщо воно за згодою і не порушує особистих кордонів учасників. Чи будуть порушені кордони незручних тем, які підіймає пʼєса? Так! 100%. Але це вже про інше”.
Актори: Максим Панченко, Роман Кучерявенко, Анатолій Осмоловський, Артем Волков
Фото: Майя Максимова
Афіша: Євгеній Слупчук
Довідка:
“Трикутник для українських митців” – це проект, спрямований на підтримку українського театру в час війни на шляху до розбудови нової сучасної театральної культури.
Проект передбачає інтеграцію українських драматургів в європейське професійне середовище, обмін досвідом та менторство з боку європейських колег, створення структур взаємного спілкування та співпраці, поширення обізнаності про українську драму в країнах Європи, резиденційні програми та інфраструктурну допомогу для Театру Драматургів.
Окрім Театру Драматургів учасниками проекту є дві організації зі Швеції – Міський театр при Культурному центрі Стокгольму (Kulturhuset Stadsteatern), мистецько-резиденційний центр Rikstolvan, а також Центр мистецьких резиденцій Вілла Деціуша в Кракові у Польщі. Проект розпочався наприкінці 2023 р. і триватиме до кінця 2025 р.