Імпровізатор

Культура: новини, враження, інтерв'ю

* Враження Арт

Очищення через мистецтво

У рамках фестивалю Bouquet Kyiv Stage у залах “Хлібні” Національного заповідника “Софія Київська” відкрито виставку “Катарсис”, що об’єднує барокові скульптури Йоганна-Георгія Пінзеля, його учня Франциска Оленського та роботи сучасного митця Олександра Животкова.

У трьох залах поєднані скульптурні твори минулого і сьогодення – містичні образи, породжені фантазією майстрів і втілені ними в теплому й ароматному матеріалі – деревині. Євген Уткін, співзасновник фестивалю Bouquet Kyiv Stage, пояснив: “Тема цьогорічного фестивалю – “Ми. Між минулим і майбутнім”. Дуже важливий простір. Сьогодні як ніколи людство потребує точки опори, і в “Софії Київській” вона є. Тема цієї виставки – катарсис. Людям необхідне очищення, зростання через мистецтво”.

Йоганн-Георг Пінзель – галицький скульптор середини XVIII століття, представник пізнього бароко і рококо, зачинатель Львівської школи скульпторів. Часто його називають “українським Мікеланджело”. На виставці представлені скульптури з музею Пінзеля у Львові – “Свята Анна” та “Голова янгола”. Роботи дуже виразні, духовні, видовищні, привабливі. Хочеться роздивитися кожного фрагмента.

Франциска Оленського вважають учнем Пінзеля. Його скульптури для широкого кола глядачів виставлені вперше – досі вони ніколи не експонувалися. На виставці представлені алегорична фігура з дитиною і дві фігури янголів. Скульптури світлі, можна навіть сказати, сяючі і, незважаючи на їхні розміри, здаються дуже легкими, живими, немов кружляють у повітрі під музику Вівальді. Вони наповнені надіями і мріями, чимось незбагненним і привабливим.

Олександр Животков – сучасний український художник, член Національної спілки художників України, представник постмодерністського мистецтва. У залах виставлені його роботи останніх років (2013-2020 рр.), зокрема з проєкту “Київ 2014”, присвяченого подіям на Майдані, велика інсталяція “Древо Життя”, роботи із серії “Брами” та серії, присвяченій текстам із “Книги Екклесіаста”, а також “Оранта”, яку художник створив на самому початку локдауну.

Твори Олександра Животкова нагадують земні рельєфи-зморшки, відбитки часу, залишені на поверхні дерева. Вони абстрактні, темні й таємничі, в них закладені сильні емоції – дуже близькі, знайомі. Художник використовує цитати зі священних текстів, витяги з класичної літератури, символи. Стелла Беньямінова, засновниця Stedley Art Foundation, розповіла: “Животков – художник, який пережив XX століття всередині себе, і він не може як Пінзель і Оленський створювати реалістичні образи, він створює абстракції. Розглядаючи роботи майстрів, напевно, кожен відчуватиме свій катарсис, тому що всі ми різні, унікальні. До нашої резиденції приїжджав нунцій та був вражений “Розп’яттям Ісуса” Животкова, і ми подарували цей твір папі римському Франциску. Ми повинні пишатися своєю історією, своєю культурою. Україна сильна своєю духовністю”.

Виставка дивує, захоплює, викликає невимовні емоції. Дивлячись на реалістичні образи, створені скульпторами XVIII століття, на вирази облич, красу переданих рухів, дивуєшся фантастичній точності творців. А вдивляючись у роботи Олександра Животкова, починаєш замислюватися, домислювати, згадувати події минулих років, по-новому відчувати пережите. Художник немов підштовхує до роздумів про важливість того, що відбувається, роблячи акценти на певних моментах.

Організатори виставки – Дім “Майстер Клас”, Stedley Art Foundation, Національний заповідник “Софія Київська” та Львівська Національна галерея мистецтв імені Б.Г. Возницького. Виставка працюватиме до 5 лютого 2021 року.

Наталія Кряж