Імпровізатор

Культура: новини, враження, інтерв'ю

* Новини Музика

Існування та можливість іншого виміру

26 жовтня диригент Міхеїл Менабде знову у Києві. Цього разу – із українським баяністом-віртуозом Ігорем Саєнком у ролі соліста.

Концерт присвячено 60-річному ювілею від дня створення Київського камерного оркестру.

За словами Міхеїла Менабде, творчий імпульс цього концерту йшов від Ігоря Саєнка. Саме він запропонував спільно виконати в сезоні твір Гії Канчелі Kapote для баяна і камерного оркестру.

Ігор Саєнко«Kapote» з грецької – «одного разу», «якийсь період часу в минулому (або в майбутньому)». Твір Канчелі, котрий змушує прислýхатись без жодного віртуозного пасажу. Твір-стан. Можливо навіть, твір-сповідь… Чотири роки тому, 2 жовтня, Маестро Тиші лишив цей буремний світ. Мабуть добре, що він не бачив цієї війни. Тільки дуже шкода, що більше не буде можливості побачити Його фірмову ходу до сцени, де щойно прозвучав його ж твір, почути Його голос неповторного тембру і інтонації. Проте, його Музику можна почути. Її обов’язково треба почути».

Міхеїл Менабде: «Із Саєнком ми зустрілися у травні цього року, коли я виступав у концерті до 30-річчя Українського дому. Звичайно, я втішився можливості знову приїхати до Києва й виступити на сцені філармонії з моїм улюбленим Київським камерним оркестром. Адже саме у стінах Національної філармонії я робив свої перші кроки як диригент – із симфонічним і камерним оркестрами філармонії. У програмі, крім Канчелі, прозвучить Третя камерна симфонія ще одного знаменитого грузинського композитора Сулхана Насідзе (цей твір Київський камерний виконував 1982-го разом з диригентом Антоном Шароєвим – ред.), Мusica dolorosa латиського композитора Петеріса Васкса і п’єса українського композитора Максима Шалигіна «Янгол», присвячена пам’яті Гії Канчелі.

Цього разу «Ангел» прозвучить у версії для баяна і струнних. Нову версію композитор зробив спеціально для цього концерту на моє прохання, а видавництво Donemus Publishing безкоштовно надало усі нотні матеріали для його виконання у Києві. Сподіваюсь, програма буде цікавою й захопливою для любителів камерної музики. Мирного неба всім киянам і до зустрічі на концерті!»

 Pēteris Vasks про Musica dolorosa: «Я – частина свого народу, для якого це був темний і трагічний час, коли здавалося, що навіть найбільші ідеалісти та оптимісти починають втрачати надію на наше виживання: чи зможемо ми все це витримати? Це все боліло, і я хотів, щоб тим, хто чує теж було боляче, щоб така відверто болюча пісня звернулася до вас, очистила вас і показала існування та можливість іншого виміру. І це, зрештою, місія музики».

Концерт відбудеться за підтримки пана Грігола Катамадзе, Президента Асоціації платників податків України, Надзвичайного та Повноважного Посла Грузії в Україні (2000-2007; 2009-2013 рр.) і грузинсько-української меценатки Ірини Паліашвілі.