Імпровізатор

Культура: новини, враження, інтерв'ю

* Враження Музика

Шалений успіх Національного симфонічного оркестру України у Великобританії

Потрапити на концерт Національного симфонічного оркестру України в Лондоні виявилось неможливим: жодного вільного місця! Довелось їхати до Гілфорда – міста за межами Лондона, з населенням близько 140 тис., але яке має зал на 1500 місць (!)

Шалений гастрольний темп – 17 концертів у 17 містах Англії, Уелса й Шотландії українські музиканти витримують просто героїчно. Але публіка цього не відчуває, тож вимагає грати на біс і соліста, і оркестр. Принаймні в концерті, на який пощастило потрапити, після абсолютно довершеного виконання Антонієм Баришевським четвертого концерту Бетховена слухачі не відпустили українського піаніста зі сцени, і йому таки довелось грати на біс. Для цього Антоній обрав «Кіч-музику» Сильвестрова, яка коливалась у межах «дуже тихо – надзвичайно тихо» (акустичні можливості залу і шикарний «Стейнвей» поза коменту), і треба було бачити та відчути «недихання» публіки, яку заворожила тендітна ніжність звукового простору.

Діапазон музичних можливостей оркестру під орудою видатного маестро Сіренка зашкалював: кожний із виконаних опусів – а це були штраусівський «Дон Жуан», «Фінляндія» Сібеліуса та «Друга симфонія» Лятошинського – створював відчуття присутності при народженні музичного шедевра.

Невипадковою видалась емоційна тональність програми, де переважали драматичні й трагічні образи. Особливо символічною виявилась симфонічна палітра Лятошинського: написана за кілька років до початку другої світової, музика симфонії наче передбачала агресію і жорстокість, що принесе війна.

І наскільки просвітленим та заспокійливим контрастом прозвучав оркестровий «біс» – неймовірно красивий, ліричний вальс Миколи Лисенка! (Чомусь згадала про популярний Вальс Доги з відомого фільму, і виникло відчуття якоїсь несправедливості до непопулярності, незнання лисенкової божественної музики. Раджу послухати його Вальс «Розлука» в ютюбі).

Словом, величезний успіх наших музикантів ще раз засвідчив конкурентну спроможність української культури у світовому просторі. І не випадково, Національному оркестру України вперше в історії була надана ексклюзивна можливість виступити в стінах Парламенту Великої Британії, де звучала музика Березовського і Скорика!

Леся Олійник, Засл. діяч мистецтв України, доктор філософії, лауреат премії ім. М.Лисенка, секретар правління НСКУ

Організатор туру IMG Artists